Lietuvos žemės ir maisto ūkis 2010

2011-07-15
Lietuvos žemės ir maisto ūkis 2010
Virselis_ZU_2010_w.jpg

Leidinyje pateikta Lietuvos žemės ir maisto ūkio 2006-2010 metų analitinė apžvalga. „Lietuvos žemės ir maisto ūkis 2010“ skirtas valdymo ir savivaldos, mokslo ir mokymo institucijų atstovams, visiems, kas domisi žemės ir maisto ūkiu, žuvininkyste ir kaimo plėtra.

Leidinys „Lietuvos žemės ir maisto ūkis 2010“ yra dvyliktasis iš Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) kasmetinių leidinių. Tai analitinė ekonominė žemės ūkio, perdirbamosios pramonės ir žuvininkystės apžvalga, parengta pagal statistinę informaciją, žemės ūkio, perdirbamosios pramonės ir žuvininkystės įmonių atskaitomybės duomenis, LAEI darbuotojų atliktų tyrimų rezultatus.

2010 metai Lietuvos žemės ir maisto ūkiui nebuvo lengvi. Nors dėl pasaulinės ekonominės krizės sumažėjęs vartojimas vidaus ir užsienio rinkose žemės ūkiui ir maisto pramonei turėjo mažiau įtakos nei kitiems Lietuvos ūkio sektoriams, tačiau dėl nepalankių klimatinių sąlygų sumažėjo daugelio žemės ūkio produktų gamybos apimtys. Jų mažėjimą iš dalies kompensavo supirkimo kainų augimas. Dėl to žemės ūkyje ir susijusiose paslaugose sukurta bendroji pridėtinė vertė buvo mažesnė nei prieškriziniu laikotarpiu, bet išliko maždaug 2009 metų lygio (išankstiniais duomenimis, sudarė 2349,6 mln. Lt). 2010 metais Lietuvos žemės ir maisto ūkis net 22,8 proc. padidino eksportą ir viršijo prieškrizinio laikotarpio rezultatus. Užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais balansas nuo 2004 metų yra teigiamas. 2010 metais, palyginti su 2009-aisiais, jis padidėjo 538 mln. Lt, iki 1867 mln. Lt. Šalies žemės ūkio plėtrą skatino Europos Sąjungos (ES) ir nacionalinio biudžeto parama. 2010 metais Lietuvos biudžete lėšų dalis, skirta žemės ūkio tiesioginei ir investicinei paramai, intervencinėms ir kitoms rinkos reguliavimo priemonėms finansuoti, sudarė 2,59 mlrd. Lt.

Leidinyje pateikti penkerių metų laikotarpio žemės ir maisto ūkio plėtros rodiklių pokyčiai, daugiau dėmesio skiriant 2010 metų įvykiams ir rezultatams. Siekiant išsaugoti pagrindinių tendencijų lyginimo galimybę, visose apžvalgose duomenys pateikiami laikantis bendros metodologijos ir struktūros. Kaip ir kiekvienais metais, naudotasi kai kuriais išankstiniais 2010 metų statistiniais rodikliais. Galutiniai ekonominiai bei finansiniai rezultatai atsispindės vėliau išleistuose Statistikos departamento leidiniuose ir kitų metų LAEI apžvalgoje.

Leidinys skiriamas visiems, kas domisi žemės ir maisto ūkio laimėjimais ir problemomis. Naudingos medžiagos jame ras žemės ūkio specialistas ir mokslininkas, ūkininkas ir verslininkas, dėstytojas ir studentas.

Nuoširdžiai dėkojame Statistikos departamento ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovams ir darbuotojams už statistinę informaciją bei patarimus. Laukiame ir Jūsų, gerbiami skaitytojai, pastabų bei pasiūlymų.