Genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo ekonominio poveikio Lietuvos žemės ir maisto ūkiui vertinimo aspektai : Mokslo studija

2012-02-21
Genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo ekonominio poveikio Lietuvos žemės ir maisto ūkiui vertinimo aspektai : Mokslo studija
VIRSELIS_www..jpg

Studijoje nagrinėjami GMO naudojimo Lietuvoje ekonominiai padariniai šalies žemės ir maisto ūkiui. Pasaulyje GMO yra plačiai naudojami, tačiau tai susilaukia įvairių vertinimų. Mokslininkai, politikai ir visuomenė, diskutuodami dėl GMO naudojimo, pabrėžia ne tik biotechnologijų ekonominę naudą gamintojams ir jų gebėjimą naudojant GMO padidinti maisto pasiūlą pasaulyje, bet ir kylančią grėsmę dėl nevaldomo GMO plitimo ir neištirto poveikio žmonių sveikatai. Tyrimo aktualumą lemia liberalėjantis GMO naudojimo teisinis reglamentavimas ES šalyse. ES teisės aktai numato vis daugiau teisių šalių institucijoms apsispręsti dėl platesnio GMO naudojimo. Lietuvos valdžios institucijos, priimdamos sprendimus, privalo atsižvelgti į įvairius šio klausimo aspektus, nuolat stebėti su GMO paplitimu susijusius procesus ir vertinti ekonominius padarinius.

Tyrimo tikslas - sukurti kriterijų sistemą, leidžiančią įvertinti GMO naudojimo šalies žemės ūkyje ir maisto pramonėje ekonominius padarinius.

Įgyvendinant minėtą tikslą sprendžiami uždaviniai:

1. Apibrėžti politinius, ekonominius, socialinius ir technologinius veiksnius, lemiančius GMO naudojimo plitimą pasaulyje.
2. Įvertinti GMO naudojimo būklę ES.
3. Pagrįsti GMO naudojimo padarinių vertinimo sistemos metodus.
4. Atlikti GMO naudojimo finansinių rezultatų ir galimų ekonominių situacijų scenarijų vertinimą.
5. Remiantis atliktais skaičiavimais, įvertinti galimus GMO naudojimo ekonominius padarinius.
6. Pateikti siūlymus GMO naudojimo ekonominių padarinių stebėsenos rodiklių sistemai sukurti.

Siekiant įgyvendinti tyrimo tikslą, yra identifikuoti veiksniai, lemiantys GMO naudojimo plitimą pasaulyje. Parengus ekonominių padarinių žemės ir maisto ūkiui vertinimo kriterijų ir rodiklių sistemos kūrimo metodologiją, identifikuotos GMO naudojimo administravimo ir vertės kūrimo veiklos ir įvertinti GM augalų auginimo, GMO naudojimo maisto ir pašarų gamyboje ekonominiai padariniai. Nustačius galimus ekonominius padarinius, parengta GMO naudojimo Lietuvoje stebėsenos rodiklių sistema, pagal kurią galima įvertinti GMO paplitimo mastą, šio reiškinio įtaką ūkio subjektų konkurencingumui, rizikos valdymo efektyvumą ir neigiamų padarinių mastą.

Raktažodžiai: genetiškai modifikuoti organizmai, genetiškai modifikuoti produktai, žemės ir maisto ūkis, ekonominiai padariniai.

Genetiškai modifikuotų organizmų naudojimo ekonominio poveikio Lietuvos žemės ir maisto ūkiui vertinimo aspektai : Mokslo studija / Audronė Kozlovskaja, Rasa Melnikienė, Ingrida Lukošiutė. - Vilnius: Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas, 2011. - 106 p.: iliustr., santr. angl. (online) ISBN 978-9955-481-26-3

© 2011

Visos teisės priklauso Lietuvos agrarinės ekonomikos institutui
Cituojant būtina nurodyti šaltinį ir interneto svetainės adresą
Autoriaus teisių apsaugota medžiaga