Žemės ūkio gamybos optimizavimas ūkininkų ūkiuose (rekomendacijos)

2013-03-29
Žemės ūkio gamybos optimizavimas ūkininkų ūkiuose (rekomendacijos)
Viselis.jpg

Parengta įgyvendinant projektą „Žemės ūkio gamybos optimizavimas ūkininkų ūkiuose“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Žemės ir miškų ūkio veiklos ir žemės ūkio produktų perdirbimo ūkyje mokslo žinių ir inovacinės praktikos sklaida“.


Per aštuonerius narystės ES metus Lietuvos ūkiai pasinaudojo naujomis bendrosios rinkos galimybėmis, nors kartu turėjo įveikti iššūkius dėl nuolat augančios konkurencijos ir didėjančių vartotojų poreikių. Svarbus veiksnys šiems iššūkiams įveikti buvo ES parama, suteikusi paskatas ir finansinius išteklius naujiems technologiniams bei vadybiniams sprendimams, gebėjimų ugdymui, žinių kaupimui bei atnaujinimui. Taip pat ir galimybei ūkiuose įdiegti Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) mokslininkų sukurtą inovatyvų žemės ūkio gamybos optimizavimo matematinį modelį ir jį pristatyti beveik tūkstančiui ūkininkų, žemės ūkio specialistų, konsultantų, dėstytojų.

Leidinyje pristatomi projekto rezultatai, supažindinama su viena iš vienuolikos projekto metu parodomuosiuose bandymuose įdiegtų skirtingo ūkininkavimo tipo ūkiams sukurtų žemės ūkio gamybos optimizavimo ūkiuose metodikų bei optimizavimui naudojamo matematinio modelio valdymo vadovu. Apibendrinus 22 ūkiuose vykdytų parodomųjų bandymų rezultatų demonstravimo ūkininkams, konsultantams ir dėstytojams lauko dienose bei seminaruose patirtį, įvertinus didžiausio šių renginių dalyvių domėjimosi sritis, pateikiamos rekomendacijos, kaip rezultatyviau taikyti matematinio modelio galimybes konkretaus ūkio sąlygomis. Aptariami modeliavimui naudojamos informacijos ir duomenų patikimumo bei tikslumo svarbos dalykai, parengimo metodologiniai aspektai. Pateikiamos ir didelio projekto dalyvių susidomėjimo sulaukusios bei praktiniu požiūriu neabejotinai svarbios temos: gautų rezultatų variantų analizė bei pritaikymo konkretaus ūkio sąlygomis vertinimas.

Šis leidinys skirtas skaitytojams, kurie norėtų susipažinti su ūkių struktū­ros modeliavimo, siekiant gauti maksimalų pelną, metodiniais principais, matematinio modelio taikymo taisyklėmis ir gautų rezultatų vertinimu. Leidinį parengė projekto „Žemės ūkio gamybos optimizavimas ūkininkų ūkiuose“ vykdytojai. Jis skiriamas visiems ūkininkams, žemės ūkio įmonių vadovams, specialistams, konsultantams, žemės ūkio mokyklų dėstytojams. Naudingos medžiagos jame ras ir būsimieji ūkininkai, studijuojantys žemės ūkio mokslus, o ateityje ketinantys steigti arba perimti tėvų šiuo metu plėtojamus ūkius.

Nuoširdžiai dėkojame projekte dalyvavusiems ūkininkams, kurie geranoriškai bendradarbiavo įrengiant jų ūkiuose parodomuosius bandymus ir demonstruojant bandymų rezultatus aplinkiniams, o kartais ir kitose savivaldybėse ūkininkaujantiems kolegoms. Jų diskusijų metu atvirai, be užuolankų, išsakytos mintys, pastebėjimai leis LAEI mokslininkams giliau pažvelgti į kaime vykstančius procesus, labiau pagrįsti savo siūlymus dėl kaimo ir žemės ūkio strateginių tikslų ir veiksmų taktikos. Dėkingi esame ASU Ekonomikos ir vadybos fakulteto, kolegijų, mokyklų vadovams, atvėrusiems auditorijų duris lauko dienų dalyviams - konsultantams ir dėstytojams.

Projekto vykdytojai tikisi, kad šis leidinys skatins žemdirbius domėtis ne tik technologinėmis, bet ir vadybinėmis inovacijomis, matematinių modelių taikymu žemės ūkio gamybos valdymo sprendimų paieškai ir įgyvendinimui, didins kaimo gyventojų kompiuterių naudojimo gebėjimus.

Žemės ūkio gamybos optimizavimas ūkininkų ūkiuose. Autorių kolektyvas: I. Kriščiukaitienė - vadovė...- V.: Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas, 2013, 100 p.: iliustr., lent., reziumė (angl.). ISBN 978-9955-481-37-9