Pagalba ūkininkams priimant strateginius sprendimus. Interaktyviojo strateginio valdymo metodas ir jo įgyvendinimas Lietuvoje, Lenkijoje ir Slovėnijoje

2013-12-19
Pagalba ūkininkams priimant strateginius sprendimus. Interaktyviojo strateginio valdymo metodas ir jo įgyvendinimas Lietuvoje, Lenkijoje ir Slovėnijoje
pagalba-ukininkams.jpg

Leidinys yra Leonardo da Vinči Naujovių perkėlimo projekto „Interaktyviojo strateginio valdymo (ISV) metodika, skirta žemės ūkio verslumui Centrinėje ir Rytų Europoje pagerinti“ (Nr. 2011-1-PL1-LEO05-19891 ES) rezultatas. Čia pristatomas projekto turinys ir projekte dalyvaujančios keturių šalių institucijos. Leidinyje pateikiami interaktyviojo strateginio valdymo metodo principai, mokymų organizavimas. Aprašyti atrinkti Lietuvos, Lenkijos ir Slovėnijos pienininkystės ūkininkų bei jaunųjų ūkininkų atvejai. Apibendrinti mokymų rezultatai, t.y. strateginiai pasirinkimai, lemiamą reikšmę turintys sėkmę įvertinantys veiksniai ir mokymosi procesas, pateikiama ISV mokymų poveikio analizė.

Europos žemės ūkio sektorius pastarąjį dešimtmetį patyrė daugybę pokyčių. Tikimasi, kad šie pokyčiai tęsis ir ateityje. Tokiomis aplinkybėmis esminės sėkmės sąlygos yra gebėjimas priimti bei vykdyti ilgalaikius sprendimus ir taikyti verslumo įgūdžius. Šia intencija buvo parengtas projektas „Interaktyviojo strateginio valdymo (ISV) metodas, skirtas verslumui Centrinės ir Rytų Europos žemės ūkyje pagerinti“. Šio ISV projekto tikslas - supažindinti specialistus su inovatyviomis priemonėmis, padėsiančioms jiems vystyti verslumą ir strateginį valdymą. Jis skirtas konsultantams, studentams bei dar vienai tikslinei grupei - patiems ūkininkams, kadangi jie buvo pakviesti dalyvauti ISV mokymų užsiėmimuose, kuriuos vedė naujai išugdyti specialistai. Projekto komandos nariai priklauso tokioms organizacijoms kaip universitetai, institutai, papildomų paslaugų teikimo ir galvijų auginimo asociacijos iš vienos Vakarų Europos valstybės (Nyderlandų) bei iš trijų Centrinės ir Rytų Europos valstybių (Lietuvos, Lenkijos ir Slovėnijos). Dirbti kartu ir mokytis vieniems iš kitų - didelis iššūkis. Kiekvienoje valstybėje vykę tarptautiniai susitikimai ir atvirus seminarai, suteikė neįkainojamos patirties. Projekto rezultatai buvo pristatyti Europos gyvulininkystės asociacijos (EAAP - European Association for Animal Production) kongrese, vykusiame Bratislavoje (Slovakijoje) 2012 m. rugpjūtį, bei specialiame ISV projektui skirtame seminare, surengtame Tarptautiniame Ūkininkų ūkių valdymo asociacijos (IFMA - Farm Management Association) kongrese Varšuvoje (Lenkijoje) 2013 liepą. Abiejuose seminaruose pranešimus darė projekto nariai ir projekte dalyvaujantis ūkininkas papasakojo apie savo atvejį.

Viena iš pagrindinių Leonardo da Vinčio ISV projekto sklaidos priemonių - ši išleista knyga, kurioje aprašytas interaktyviojo strateginio valdymo metodas. Taip pat šiame leidinyje pateikiami ISV mokymų (naudojant ISV metodą), rezultatai. Pirmajame, įžanginiame skyriuje yra pristatomas projekto turinys ir projekte dalyvaujančios institucijos bei asociacijos iš keturių šalių, taip pat Interaktyviojo strateginio valdymo metodo principai. Antrajame skyriuje išdėstytas Interaktyviojo strateginio valdymo mokymų organizavimas. Trečiajame skyriuje aprašyti atrinkti pienininkystės ūkininkų bei jaunųjų ūkininkų atvejai iš visų trijų valstybių, taip pat pateikiami kai kurie projekte dalyvaujančių ūkininkų interviu su kitų sektorių verslo atstovais. Ketvirtajame skyriuje apibendrinti mokymų rezultatai, t.y. strateginiai pasirinkimai, lemiamą reikšmę turintys sėkmę įvertinantys veiksniai ir mokymosi procesas. Penktajame skyriuje pateikiama ISV mokymų poveikio analizė dalyvių įgytų kompetencijų ir verslumo savybių atžvilgiu. Paskutiniajame, šeštajame skyriuje, pateikiamos projekto komandos baigiamosios pastabos. Ši knyga skirta tiems ūkininkams, kurie norėtų pagerinti savo verslumo įgūdžius bei pasidžiaugti teigiamais kolegų pavyzdžiais; profesinio ugdymo mokytojams ir žemės ūkio srities patarėjams, kurie dirba mokydami ūkininkus bei jiems patardami strategijos kūrimo ir verslumo ugdymo procese; mokslo darbuotojams, stebintiems naujosios inovatyvios metodikos perėmimą; politikos kūrėjams, kurie galbūt nuspręs išmėginti šį požiūrį, siekdami paskatinti ūkininkų sektoriaus strateginio valdymo įdiegimo procesą, ir visiems kitiems su žemės ūkiu susijusiems asmenims, kuriuos tai domina, ir kuriems šis metodas, priemonės ir naujas požiūris galėtų duoti naudos.

Beldman, A.; Malak-Rawlikowska, A.; Stalgienė, A.; Kuipers, A.; Tomson, N.; de Lauwere, C.; Lakner, D.; Žekalo, M.; Klopčič, M.2013. Pagalba ūkininkams priimant strateginius sprendimus. Interaktyviojo strateginio valdymo metodas ir jo įgyvendinimas Lietuvoje, Lenkijoje ir Slovėnijoje. Vilnius: Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas. 100 p. ISBN 978-961-6204-62-0.