Paramos įvertinimas ūkiams, esantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse

2008-06-02
Paramos įvertinimas ūkiams, esantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse

Šiame straipsnyje pateikta medžiaga iš 2007 metų Žemės ūkio ir kaimo plėtros politikos įgyvendinimo, ekonominių ir socialinių tyrimų programos, kuriame analizuojama valstybės parama ir jos įtaka mažiau palankioms ūkininkauti vietovėms (MPŪV). Medžiagoje pateikiamas vertinimas dėl kompensacinių išmokų įtakos mažiau palankioms vietovių socialiniams (demografiniams, migracijos, gyventojų regreso saldo, darbingo amžiaus gyventojų, užimtų žemės ūkyje, medžioklėje ir miškininkystėje, dalies), ekonominiams (bendrajam pelnui su subsidijomis ir kt.), gamybiniams (derlingumui) ir struktūriniams (ūkio dydžiui, darbo ištekliams) rodikliams.

Autoriai pabrėžia, kad siekiant MPŪV išmokų efektyvumo ir aiškumo, jų nustatymo metodika galėtų būti griežčiau susieta su kiekybiškai įvertintais aplinkosauginiais reikalavimais. Kompensacijos ūkininkaujantiems MPŪV tikslas turėtų būti ne vien pajamų didinimas iki tam tikro numatyto dydžio, bet tinkamos žemės ūkio tvarkymo sistemos užtikrinimas.

Raktažodžiai: Mažiau palankios ūkininkauti vietovės, išmokos, aplinkosauginiai reikalavimai.


Irena Kriščiukaitienė, Aistė Galnaitytė. Paramos įvertinimas ūkiams, esantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse // Vadybos mokslas ir studijos - kaimo verslų ir jų infrastruktūros plėtrai = Management theory and studies for rural business and infrastructure development / Lietuvos žemės ūkio universitetas. Ekonomikos ir vadybos fakultetas. Akademija, 2008, nr. 12(1), p.68-75, ISSN 1822-6760 (EBSCO, Business source complete, Central & Eastern European Academic Source).