Struktūriniai ir ekonominiai pokyčiai ūkininkų pienininkystės ūkiuose

2007-04-02
Struktūriniai ir ekonominiai pokyčiai ūkininkų pienininkystės ūkiuose

Pienininkystė Lietuvoje yra viena svarbiausių žemės ūkio šakų. Pienas ūkininkų žemės ūkio produkcijos struktūroje užima beveik ketvirtadalį, o pieno produktų eksportas sudaro apie penktadalį šalies žemės ūkio ir maisto produktų eksporto. Specializuotiems pienininkystės ūkiams prekinių ūkių struktūroje tenka apie 17%. Lietuvos ūkių apskaitos duomenų tinkle šios specializacijos respondentiniai ūkiai per pastaruosius metus užėmė nemažą dalį ir iš jų duomenų galima daryti išvadas apie struktūrinius ir ekonominius pokyčius šio ūkininkavimo tipo ūkiuose.
Lietuvos ūkininkų pienininkystės ūkiai yra truputį mažesni nei vidutiniai. 2003-2005 m. jų skaičius padidėjo 83%, jie stambėjo, o jų veiklos rezultatai gerėjo, nes didėjo pieno kaina, primilžis iš karvės ir valstybės parama. Geriausių rodiklių pasiekė stambesni (pagal karvių skaičių) ūkiai. Bendrasis pelnas ir pelnas su subsidijomis pienininkystės ūkiuose didėjo sparčiau nei vidutiniškai šalyje. Gamybos subsidijos padidėjo beveik 3 kartus. Jų struktūroje didžiausią dalį sudarė tiesioginės išmokos už pasėlius, gyvulininkystės išmokos ir kompensacijos ūkininkaujantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse. Investicinė parama siekė beveik trečdalį valstybės subsidijų, investicijos per trejus metus padidėjo 5 kartus, kapitalo atsiperkamumas - 7 proc. punktais.


Raktažodžiai: ekonominis dydis, investicijos, pelnas, pienininkystė, produkcija, ūkininko ūkis, valstybės parama


Arvydas Kuodys, Vaidotas Kučas. Struktūriniai ir ekonominiai pokyčiai ūkininkų pienininkystės ūkiuose // ŽEMĖS ŪKIO MOKSLAI ISSN 1392-0200. 2007. T. 14. Priedas. P. 91-98 (EBSCO, CAB Abstracts).