Žemės ūkio sektoriaus plėtros perspektyvos : Mokslo studija

2011-01-28
Žemės ūkio sektoriaus plėtros perspektyvos : Mokslo studija
Žemės ūkio sektoriaus plėtros perspektyvos : Mokslo studija

Lietuvai tapus ES ir pasaulio rinkos dalyve, prognozuojant žemės ūkio produktų gamybą, vartojimą ir užsienio prekybą, iškyla problema įvertinti ne tik vidaus, bet ir išorės veiksnius. Tai galima atlikti taikant ekonometrinius modelius, kurie leidžia atsižvelgti į žemės ūkio produktų balansų sudedamųjų dalių Europos Sąjungos (ES) ir pasaulines prognozes ir numatyti Lietuvos žemės ūkio pokyčius.

Tyrimo tikslas - parengti žemės ūkio ir maisto sektoriaus prognozes iki 2020m.

Tyrimo uždaviniai:

1. Išanalizuoti žemės ūkio ir maisto sektoriaus prognozėms naudojamus modelius ir pasirinkti tinkamiausią šalies sąlygoms.
2. Nustatyti rodiklius, turinčius įtakos Lietuvos žemės ir maisto ūkio sektoriaus plėtrai.
3. Išanalizuoti ES ir nacionalinės paramos įtaką bei numatyti jos poveikį atskirų žemės ir maisto ūkio sektoriaus dalių plėtrai.
4. Pateikti ir įvertinti pagrindinių augalininkystės ir gyvulininkystės produktų balansų prognozes.

Studijoje naudoti statistinių duomenų analizės, ekspertų apklausos (interviu), ekonometrinio sektorinio modeliavimo metodai. Pagrindinių žemės ūkio sektorių analizė atlikta remiantis 2000-2008 m. juos charakterizuojančių gamybinių ir ekonominių rodiklių duomenimis.

Pirmojoje tyrimų proceso dalyje išnagrinėti žemės ūkio ir maisto sektoriaus prognozėms naudojami modeliai ir parengta darbo metodika, antrojoje - suformuluotos prielaidos: Lietuvos ir kitų ES šalių makroekonominiai rodikliai, turintys įtakos šalies žemės ir maisto ūkio sektoriaus vystymosi perspektyvoms. Trečiojoje dalyje išanalizuota ir įvertinta dabartinė ES ir nacionalinė paramos įtaka bei numatytas jos poveikis atskirų žemės ir maisto ūkio sektorių plėtrai. Ketvirtojoje ir penktojoje dalyse pateiktos ir įvertintos pagrindinių augalininkystės (grūdų, rapsų, cukrinių runkelių ir cukraus, bulvių) bei gyvulininkystės (mėsos, pieno) produktų balansų prognozės iki 2020 m.

Naudojant sukurtą modelį, kuriame įvertinti svarbiausi vidaus ir išorės faktoriai, lemiantys žemės ūkio ir maisto sektoriaus plėtrą, prognozuojamos svarbiausios žemės ūkio ir maisto produktų balansų sudedamosios dalys.

Žemės ūkio sektoriaus plėtros perspektyvos : Mokslo studija / Irena Kriščiukaitienė, Selemutė Andrikienė, Aistė Galnaitytė, Andrej Jedik. - Vilnius : Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas, 2010. - 111 p. : iliustr., santr. angl. ISBN 978-9955-481-23-2

© 2010

Visos teisės priklauso Lietuvos agrarinės ekonomikos institutui
Cituojant būtina nurodyti šaltinį ir interneto svetainės adresą
Autoriaus teisių apsaugota medžiaga