home   structure    disabled Versija neįgaliesiems  
         
     
  LT  EN                  El. paštas: laei@laei.lt  
 
 
 
Leidiniai
2012-05-03

Lietuvos regionų tipologijos kaimiškumo aspektu : Mokslo studija

www_g1f706rO.jpg
Lietuvos regionų tipologijos kaimiškumo aspektu

Šiuo metu kaimo politikos paradigma peržiūrima iš esmės, pritaikant ją poindustrinės visuomenės vertybėms. Kaimo politikos priemonės tampa vis labiau kompleksinės, orientuotos ne į atskiro ūkininko ar gyvenvietės rėmimą, bet į viso kaimiško regiono darnią raidą. Todėl daugelyje šalių kaimo politikos objektu jau laikomos ne atskiros gyvenvietės, bet administraciniai-teritoriniai regionai. Lietuvoje iki šiol nėra oficialiai priimto regionų skirstymo į kaimiškus ir miestiškus. Lietuva turės derintis prie naujų tendencijų kaimo politikos paradigmoje ir pereiti prie regioninio kaimo politikos objekto. Tikėtina, kad kaimo regionų išskyrimo prireiks jau artimiausioje ateityje, rengiant Lietuvos kaimo raidos strategiją naujam ES paramos finansinio programavimo laikotarpiui po 2013 m.

 

Šis projektas buvo skirtas taikomojo pobūdžio moksliniam tyrimui atlikti. Jo įgyvendinimo metu parengtos 4 skirtingais kriterijais pagrįstos Lietuvos administracinių-teritorinių regionų tipologijos, išskirtos kaimiškumo aspektu ir pritaikytos poindustrinės visuomenės kaimo politikos tikslams.

Kiekviena pasiūlyta Lietuvos regionų tipologija atskleidžia vis kitokį dabartiniam kaimo regionų raidos etapui aktualų aspektą, kurį galima reguliuoti kaimo politikos priemonėmis. Todėl šios tipologijos nekonkuruoja tarpusavyje ir turėtų būti naudojamos ne kaip alternatyvios, bet kaip viena kitą papildančios.

 

Teorinis tyrimo rezultatų naujumas pasireiškia tuo, kad ieškant Lietuvai tinkamiausios regionų tipologijos buvo pritaikytas sisteminis požiūris, kai galimi Lietuvos kaimiškųjų regionų išskyrimo tipologijų variantai nagrinėjami kaip 3-jų didesnių objektų sudėtinė dalis, atsižvelgiant į:

1) poindustrinės visuomenės vertybes;

2) ES ir kitų išsivysčiusių šalių kaimo politikos paradigmas;

3) Lietuvos ekonominę ir socialinę situaciją bei institucinę sandarą.

 

Tai leido nuosekliai išanalizuoti svarbiausius galimus Lietuvos regionų tipizavimo pagal jų kaimiškumą kriterijus besikeičiančių visuomenės vertybių kontekste, įvertinti kiekvieno varianto pranašumus bei trūkumus ir pateikti rekomendacijas dėl tinkamiausios kiekvienos tipologijos panaudojimo srities priimant Lietuvos kaimo politikos sprendimus.

 

Raktažodžiai: tipologijos, kaimo regionai, kaimo politika, regioninė politika, poindustrinis etapas.

 

Lietuvos regionų tipologijos kaimiškumo aspektu: Mokslo studija / Dalia Vidickienė, Rasa Melnikienė, Živilė Gedminaitė-Raudonė, Erika Ribašauskienė. – Vilnius : Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas, 2012. – 75 p. : iliustr., santr. angl.  (online) ISBN 978-9955-481-31-7.

 

 

© 2012 

Visos teisės priklauso Lietuvos agrarinės ekonomikos institutui
Cituojant būtina nurodyti šaltinį ir interneto svetainės adresą
Autoriaus teisių apsaugota medžiaga

 

 

 

Mokslo_studija.pdf Mokslo_studija.pdf  (2,832 KB)  download
Lietuvos regionų tipologijos kaimiškumo aspektuderlius_2020.jpg
Baneris-8.jpg
Virselis_2019_raudona_lt.png
B_34658va3p.jpg
9B08E3R.jpg
c9l3L9fBmR.jpg
                 
LAEI  |  A. Vivulskio g. 4A-13, 03220 Vilnius  |  Tel. (8 5) 2614525  |  Faks. (8 5) 2614524  |  El. paštas laei@laei.lt  |  Įm. kodas 111952970  |  PVM mokėtojo kodas LT119529716
Valstybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi juridinių asmenų registre, kodas 111952970
  Pagaminta Xserv.lt